ARKISTO

Näkökulma näyttelyyn -kirjoitukset

”Näkökulma näyttelyyn” on Valokuvakeskus Perin tilaama, kutsutun asiantuntijan kirjoittama artikkeli ajankohtaisesta näyttelystä.

Veli Granön näkökulma Julius Töyrylän näyttelyyn Joki jota ei voi koskettaa (2018)
Jari Silomäen näkökulma Renja Leinon näyttelyyn Darling Sea (2018)
Riikka Haapalaisen näkökulma Noora Sandgrenin näyttelyyn Let (2018)
Esko Valtaojan näkökulma Anna Niskasen näyttelyyn Hover, float (2017)
Elina Laineen näkökulma Rainer Paanasen näyttelyyn Beyond The Wall (2017)
Susanna Lindbergin näkökulma Kastehelmi Korpijaakon näyttelyyn Raskas Huoleton (2017)

Valokuvakeskus Perin gallerian näyttelyt 2010-2018

2018
5.1.–4.2. Iikka Tolonen / Härkälä
9.2.–4.3. Kira Leskinen / Anouk
9.3.–1.4. Marjaana Kella / SUPERILLUUSIO: Ted Seriosin ihmeellinen maailma
6.4–29.4 Saku Soukka / Ikkuna Välissä
4.5.–3.6. Julius Töyrylä / Joki jota ei voi koskettaa
4.5.–3.6. Heli Konttinen / 50_ _50 osa 1
8.6.–1.7. Niina Vatanen / Time is a Tragedy (Vol. II)
6.7.–29.7. Susanna Kesänen / Vihreä talo
3.8.–26.8. PPLATS #1 curated by Nayab Noor Ikram
31.8.–30.9. Renja Leino / Darling Sea
5.10.–28.10. Noora Sandgren / Let
1.11.–25.11. Petri Juntunen / At The Heart of it All

2017
13.1.–19.3.2017 Perin galleriassa nähtiin Wäinö Aaltosen museon näyttely Touko Laaksonen – Tom of Finland / Musiikista ja miehistä.
24.3.-16.4. Kaisa Rautaheimo / Pojat
21.4.-14.5. Kevään stipendinäyttely: Anna Niskanen / Hover, float
19.5.-11.6. Rainer Paananen / Beyond The Wall
16.6.-9.7. Maija Tammi / White Rabbit Fever
14.7.–6.8. Noora Isoeskeli / Your Gaze Is a Loaded Gun
11.8.-3.9. Nayab Noor Ikram & Johan F. Karlsson / Mapping Memory
8.9.-1.10. #knaggi + TOO MUCH videotaiteen screening
6.10.-29.10. Wilma Hurskainen / But I Will Keep Looking into the Muddy Mirror
3.11.-26.11. Kastehelmi Korpijaakko / Raskas Huoleton
1.12.-30.12. Lilli Haapala / Katve (Sacred sites)

2016
8.1.–31.1. Marttikerho / Man Cave
5.2.–28.2. Jaakko Pesonen / Ihmisluokka
4.3.–22.3. Mari Hokkanen / Set & Setting
1.4.–24.4. Inari Sandell / Life Be Like
10.6.–3.7. Iiu Susiraja / Voin hyvin, kiitos
8.7.–7.8. Tuomo Rainio / Possible Object
12.8.–4.9. Tuomas Linna / Huoli
9.9.–2.10. Erica Nyholm & Saana Wang: Näyttämö
7.10.–30.10. Viivi Nieminen / I Filled My Hand with Sand and Called It Gold
4.11.–27.11. Tuukka Kaila / Shallow Trap
2.12.–30.12. Maria Kojonen / On an Island

2015
9.1.–1.2. Juan Kasari / Bright Light
6.2.–1.3. Maija Tammi / Leftover
20.3.–12.4. Laura Nissinen / Aleatory Variable
17.4.–10.5. Mari Mäkiö / (eräs) elämä
15.5.–7.6. 11-kollektiivi / Avaruus ja seksi
12.6.-5.7. Milla Toukkari / Poimuja ja lausumia
10.7.–9.8. Christian Langenskiöld / Shelter
14.8.–6.9. Milja Laurila / Magneettinen uni
23.10.–15.11. Kenneth Bamberg / Cocks
20.11.–13.12. Lasse Lecklin / Euroopan kauneimmat ydinvoimalat
16.12.2015–3.1.2016 Perin jäsenten myyntinäyttely / Sillisalaatti

2014
10.1.–2.2. Paula Sundell / Sotsi, vielä yksi utopia
7.2.–2.3. Henrik Duncker / Studio Kapsede
14.3.–6.4. Ilkka Saastamoinen / 80-luvulla syntynyt heinolalainen mies
11.4.–11.5. Jere Aalto / Minä-Minä-Maa
16.5.-8.6. Gallen-Kallela, Huhta, Korpak, Särkilahti, Westerlund / Kainuu
13.6.–3.8. Kesänäyttely / venäjä@fi
8.8.–31.8. David Wills / Wunderwall
5.9.–28.9. Minna Pöllänen / Nature Trail
3.10.–26.10. Niclas Warius / Vanitas
31.10.–23.11. Minna Rainio & Mark Roberts / Witness
5.12.–4.1.2015 Atelieri O. Haapala / Aikamatka

2013
18.1.–10.2. Elisabet Cavén / Tutkimuksia pyjamassa
15.2.–10.3. Jaana Kotamäki / Näkymätön kauneus
15.3.–7.4. Heini Lehväslaiho / Katseen kosketus
12.4.–5.5. Timo Marila / Holiday Memories from Places I Haven’t Visited
10.5.–2.6. Erkki Salomaa / Kohtaamisia kadulla
7.6.–11.8. Kesänäyttely / Hellää vierasta valoa
16.8.–8.9. Julia Weckman / Mental Traveler
13.9.–6.10. Valokuvauksen Opiskelijat ry:n 40-vuotisjuhlanäyttely / Summer School
11.10.–3.11. Hwanhee Kim & Felix Nybergh / Ways of Seeing
8.11.–1.12. Milla-Kariina Oja / Parallel Interiors
5.12.–5.1.2014. Aapo Huhta / A Bird in a Cage

2012
15.1. –22.1. Periskooppi -työpajan näyttely
27.1.–19.2. En kirjoita mitään tarinaa / Turun Taideakatemian valokuvaopiskelijoiden ja vastavalmistuneiden näyttely.
25.2.–18.3. Silvia Reichenbach, Paola Livorsi ja Saila Susiluoto / Selfportraits, Silent Voices
23.3.–15.4. Huan Yiming / Hainan Comfort Women
20.4.–13.5. Maija Kurki / Nature Morte
17.5.–10.6. Mikko Sinervo / Do the Tars Look the Same on the Other Side of the World
15.6.–19.8. Perin jäsennäyttely / Synti
24.8.–16.9. Lasse Lecklin / Places to Stop
21.9.–14.10. Henrik Malmström / Welcome To Nomore
19.10.–11.11. David Muth / Settings
16.11.–9.12. Ulla Shemeikka / ”… ja varjot herättävät jälleen kerran minut unesta…”
14.12.–13.1. Iiris-Lilja Kuosmanen / Suoja

2011
14.1.–6.2. Viivi Nieminen / Things are Distant Though Near
11.2.–6.3. Turun Taideakatemian kolmannen vuosikurssin valokuvaopiskelijat / What else was there?
12.3.– 3.4. Johanna Hackman / Ilman meitä – Utan oss
8.4.–1.5. Eino Mäkinen / Maan valo ja muisti, Varsinais-Suomen elokuvakeskus, Suomalaisen elokuvan festivaalin yhteisnäyttely
6.5.–29.5. Tokee & Aleita Escudero / The art of being human
9.6.–14.8. New York Photo Awards 2011 -palkintonäyttely
19.8.–11.9. Hernsberger, Roen, Mottan, Mattern, Newhall, Estep, Hoolihan, Henkel / Regarding Place
17.9.–9.10. Vesa Aaltonen / Luokkakuva 2000–11
14.10.-6.11. 2000 + 11 Omakuvaa -työpajan näyttely (Turku 2011)
11.11.-4.12.2011 Pekka Elomaa & Lyhdyn työryhmä / Hyvää päivää, Herra Holbein

2010
29.1.-21.2. Bridgit Anderson / Viimeinen matka
26.2.-21.3. Maijala, Koljonen, Kopkina / Ten Times, Albedo, After All
26.3.-18.4. Maria Kausalainen / Yhdessä, maailmassa
23.4.-16.5. Markus Henttonen / Night Time Stories
21.5.-13.6. Satu Haavisto / Sarja rakennettuja kuvia tytöistä
18.6.-1.8. Pieter Hugo / The Hyena and Other Men
14.8.-12.9. Anu Akkanen / Wastescapes
17.9.-10.10. Erica Kovanen / Oma huone
15.10.-7.11. Minna Havukainen / Valokuvia ja videoita
12.11.-5.12. Niina Vatanen / Kirjeitä X:lle
10.12.-9.1. Kuoleman kosketus

Turun Kulttuurikeskuksen tiloissa (Vanha Suurtori, Turku)

2009
16.01 – 08.02. Turun Taideakatemian valokuvauksen 3. vuosikurssi / Onde estou? Missä olen?
13.02. – 08.03. Lauri Nykopp / Valo
13.03. – 05.04. Elina Relander / Perhonen sisälläni
10.04. – 03.05. Tähtitaivas – Filmitähtiä suomalaisen elokuvan kultakaudelta, Yhteistyössä Suomalaisen elokuvan festivaalin kanssa
08.05. – 31.05. Kimmo Metsäranta / The Heartland
05.06. – 02.08. Veronica de Agostino
07.08. – 30.08. Kristoffer Albrecht / Zigzag Euroopassa
04.09. – 27.09. Marko Karo / Masquerade
02.10. – 25.10. Sari Vennola / Paperinuket
30.10. – 22.11. Turun yliopiston ja Turun taideakatemian opiskelijanäyttely / Maastoutumisia
27.11. – 20.12. Wilma Hurskainen / Ei nimeä & Timo Wright / Muistomme ovat huominen

2008
3.1.–3.2. Ulla-Mari Lindström / Irti arjesta
7.2.–2.3. Nanna Saarelho / Sleep with me
6.3.–30.3. Henrik Dumcker / If Nokia were a place…
4.4.–4.5. Toby Glanville / Finland Sations
9.5.–1.6. Otto-Ville Väätäinen / GoogleSKIN & Jukka Hautamäki / WaterGames
6.6.–17.8. Jo Spence / The Crisis Projects 1982–1992
22.8.–14.9. Heini Aho / Crime of Passion
19.9.–12.10. Teemu Mäki / Seksi ja työ
17.10.–9.11. Sasu Sorkio / Vendors
14.11.–7.12. Backlight 2008 -kiertonäyttely: Luce Moreau & G.R.A.M.
12.–21.12. Teosmyyntinäyttely

2007
5.–28.1. There’s something Wrong with the View / Kymmenen kuvaajan Vietnam
1.2.–25.2. Eija Keskinen / La Melanco-lie
2.3.–25.3. Tatu Hiltunen / Pass the Knowledge
5.–29.4. Andrew Stones / Midnight at Wildbrow Hall
4.5.–3.6. Igor Lebedev, Pia Bartsch, Mari Männistö, Minna Havukainen / Välimatka
9.6.–1.7. Aada Niilola / Valekuvia
3.8.–26.8. Heli Konttinen, Stina Snällström, Minan Pilvinen / Minä, minä, minä…
31.8.–30.9. Tatu Hiltunen, Harri Pälviranta, Antti Laitinen ja Kari Soinio / Malestuff
5.–28.10. Tamara Piilola / God
2.11.–2.12. Armi Laukia / Places and Spaces
7.12.–23.12. Anne Hämäläinen, Ville Lenkkeri, Ida Pimenoff, Marja Pirilä / Ranskalainen päiväkirja

2006
20.1.–5.3. Pia Bartsch / ”Willkommen und Abschied” – Tervetuloa ja jäähyväiset
10.3.–2.4. Soodi Sharifi / Teenagers and Maxiatures
7.4.–30.4. Sabine Meier / Sweet Delight & Thomas Humery: Young and Nordic (Suomi-Ranska)
5.5.–4.6. Karin Smeds / Kaikki katoavat yhdeksi & Marko Hakala / Maasta puolet mustana, Taideakatemian valokuvan opinnäytetyöt
9.–17.5. Mieke Bal / Nothing is missing – Mitään ei puutu
5.5.–4.6. Taideakatemian opinnäytetyöt / Karin Smeds & Marko Hakala
9.6.–30.7. Synopsis / Valokuvia Kreikasta ja kreikkalaisuudesta 1905–2005 (Suomi-Kreikka -seura)
4.8.–3.9. Tadas Sarunas / Omassa paikassa
8.9.–1.10. Mari Caesar & Maria Gradin
6.10–5.11. Milla Järvipetäjä / Hammastahnaa ikkunalaudalla & Saara Pelkonen: Sanojen alkuperä
10.11–3.12. Minna Havukainen / Puerperium
15.–20.12. Helena Inkeri, Virpi Pöyhönen / Pienet suuret -lastenkirja, Puolalanmäen koulun 9.luokka / Enemmän kuin tuhat sanaa

2005
15.1.–30.1. Peter Catonin, Matti Snellman, Maarten van Rouveroy / På ytan – Pinnalla, yhteistyössä Greenpeacen kanssa
19.1.–6.2. Perillä – etägalleria (Maariankatu 8) / Turun Taideakatemian 3. vuosikurssin valokuvaopiskelijoiden ryhmänäyttely / Periaatteessa totta.
4.2.–6.3. Andréa Vannucchi: Brasilialaisia & Luiza Avellar / Rosas
11.3.–10.4. Turun Taideakatemian ensimmäisen vuosikurssin valokuvanäyttely / Auki
15.4.–15.5. Eija Mäkivuoti / Siinä missä kaikki
20.5.–3.7. Humanisti valokuvaajana – Göran Schildt
8.7.–7.8. Freja Bäckman /Die grünen Schuhe & Jenni Gästgivar / Värilläkö väliä – kuvia suomalaisista
12.8.–4.9. Laura Vuoma / Viattomat & Lilli Korhonen / 78 päivää
9.9.–2.10. Jaana Partanen / Ruusunen
7.–30.10. Magi Viljanen / Women – From Finland and Mozambique
4.11.–4.12. Midori Mitamura / Green On the Mountain
8.12.–16.12. Lapsellista / Joulunäyttely yhteistyössä Unicefin kanssa

2004
16.1.–22.2. Tatu Hiltunen, Emma Larsson, Tora Mårtens, Kati Rapia, Perttu Saksa ja Martina Sjaunja / Suomi-Ruotsi 3-3, Sverige – Finland 3-3
27.2.–28.3. Michelle Sank / The Emerging Self
2.4.–2.5. Ismo Luukkonen / Kylmä, pohjoinen maa
6.5.–30.5. Anni Leppälä / Taimet & Topi Äikäs / Näky. Taideakatemian opinnäytetyöt
11.6.–4.7. Turun ylioppilaskamerat ry / 50-vuotisjuhlanäyttely
9.7.–1.8. Milla-Kaarina Oja / Espanja
6.8.–29.8. Perin nuoret jäsenet / Onnellisten aika
4.9.–26.9. Marcos Lopez / Pop latino
1.10–12.12. Yhteisnäyttely Taidemuseossa / Se mikä on tavallista, Varsinais-Suomalaista valokuvataidetta
30.9.–31.10. Ben Kaila / Valokuvia
5.11.–5.12. Päivi Kosonen, Hanna Oksanen, Rosemarie Särkkä / Kolmen kattaus

2003
10.1.–2.2. Jonna Karanka / Huoneet ja pihat & Ninamaria Peltola / Maitometsä
7.2.–2.3. Tero Puha / Autopsy of Love
7.3.–30.3. Rosy Martin & Kay Goodridge / Outrageous agers
4.4.–27.4. Mark Maher: American Polaroids
2.5.–25.5. Turun Taideakatemian valokuvaopiskelijat: Spektaakkelin alkeet
7.6.–3.8. Ryhmänäyttely / Tytöt – vastarinnatta
8.8.–31.8. Korrelaatio / Itävaltalaista valokuvaa
5.9.–28.9. Tommi Anttonen, Natalia Baer, Johanna Ketola: Tänään, huomenna
3.10.–2.11. Wilma Hurskainen ja Essi Kausalainen / Dorothy, Travelling over Rainbow and Back
3.10.–2.11. Vesa Ranta / Elämä raiteilla
7.11.–7.12. Hanna Weselius / Melkein perillä
11.12.–21.12. Jäsenten joulumyyntinäyttely Hawaii-teemalla

2002
11.1.–3.2. Jens Olof Lastheim / Moments in Between
8.2.–3.3. Aino Kannisto / Valokuvia
8.3.–31.3. Kutsunäyttely / Pojat
5.4.–28.4. Jukka Male / Other – Balkanin tragedia
3.–26.5. Markus Henttonen / Paral-lel City & Reetta Lepistö / Mettänsyrjä. Opinnäytetyöt
31.5.–28.7. Ari Saarto / Murhan topografia
2.8.–8.9. Jan Eerala / Pohjan rannat
14.9.–3.11. Something else. Irlantilaista nykytaidetta & Frances Hegarty / videoinstallaatio
8.11.–8.12. Nicole Hewitt, Abigail Reynolds, Jack Southern / Tales – uutta videotaidetta Lontoosta
13.12.–22.12. Perin joulumyyntinäyttely

2001
tammi- helmikuu: Ann-Mari Lintunen / Delfiinihälytys ja muita juttuja & Irja Samoil / Kolme kanaa ja kaksi lehmää
helmi-maaliskuu: Juha Allan Ekholm, Juha Juntto / Arra
huhtikuu: Lumous -maisemakuvia suomalaisen elokuvan kultakaudelta
toukokuu: Mari Männistö / Homo ignotus – tuntematon ihminen
kesäkuu: Marjukka Nissi / ”Miksi aina puhutaan minihameista?”
kesä-heinäkuu: Armi Laukia, Hannu Säilä, Marja Pirilä, Kari Helotie, Rune Snellman, Marjukka Nissi, Riitta Laukkanen / Neulanreikävalokuvia
elokuu: Markus Henttonen, Taru Juntunen, Ulla Kudjoi, Antti Laitinen, Reetta Lepistö, Annika Sabell, Rosemarie Särkkä / Valokuvauksen opiskelijoiden näyttely
syyskuu: Hanna-Kaisa Korolainen & Nina Pätilä / Hunajakuu
5.10.–4.11. Ritva Kovalainen / Kun lapsi lapsi oli
marraskuu: Kari Ennola / Maisema ja aika
joulukuu: Joulumyyjäiset

2000
tammikuu: Michi Suzuki / Another family
helmikuu: Perin jäsenistön näyttely / Non parelli
maaliskuu: Muurlan valokuvauskoulu / Väriliukumia
huhtikuu: Sanni Seppo / Jyrkänteen reunalla & Jari Silomäki / Ei voi pitää punaista
toukokuu: Harri Pälvirinta / Paha maisema – hiljaisia kuvia rakenteellisesta väkivallasta & Harri Larjosto / Puutarha – Garden
kesä- heinäkuu: Kati Koivikko, Outi Montonen, Hanna Weselius / Huomenta Suomi
elokuu: Jukka Male / Srednia Wies 1979–1999